Baş Ağrılarına İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Baş Ağrılarına İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Baş ağrısını geçiren çayları hangileri? Bitki çayları baş ağrısına iyi gelir mi? İşte, baş ağrılarına iyi geldiği düşünülen 5 farklı bitki çayı ve kullanım önerileri. Sizde damak tadınıza göre Twinings çayınızı sipariş verebilirsiniz.

Baş ağrıları, genellikle hafif ve orta dereceli ağrıya neden olur. Bu durumlarda başın her iki tarafı da etkilenebilir. Migren ise, şiddetli baş ağrılarına neden olur ve genelde sadece başın bir tarafında görülür. Baş ağrısı türüne göre, sıcak bir fincan çay içmek, zonklama hissini rahatlatabilir ve kaslarını gevşetebilir. Ayrıca dikkat dağıtıcı da olabilir. İşte, baş ağrılarına iyi geldiği düşünülen bitki çayları:

Zencefil çayı

Zencefil, mutfaklarda en yaygın kullanılan baharatlardan biridir. İltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir. 2014 yılında yapılan küçük bir çalışma, zencefil çayının migreni hafifletebileceği konusunda neredeyse etkili olduğunu buldu.

Güvenli mi: Zencefil çayı, genellikle güvenli kabul edilir. Ancak hamileler, emziren anneler, safra kesesi hastaları ve kan inceltici ilaç kullananlar, zencefil çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Nane çayı

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, nane yağı baş ağrılarını hafifletebilir. Nane çayı, ağrıları giderir ve vücudun gevşemesine katkıda bulunur.

Güvenli mi: Nane yağı çoğu insan için güvenlidir ve herhangi bir yan etki ile ilişkili değildir.

Söğüt kabuğu çayı

Binlerce yıldır ağrı ve iltihaplanma tedavisinde kullanılan söğüt kabuğu, baş ağrılarını hafifletme konusunda size yardımcı olabilir.

Güvenli mi: Aspirine çok benzer. Çocuklar, emziren anneler, hamileler ve kan sulandırıcı kullananlar için güvenli değildir ve bu kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Karanfil çayı

Endonezya’ya özgü bir baharat olan karanfil, baş ağrıları tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bunun sebebi muhtemelen antinosiseptif özelliklerinden kaynaklanır. Ağrıları hafifleten karanfil çayını, bir fincanı geçmeyecek şekilde tüketilebilir.

Güvenli mi: Karanfil, iyileşmeyi yavaşlatabilecek kimyasallar içerir. Bu yüzden kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve yakın zamanda ameliyat geçiren kişiler, doktoruna danışmadan tüketmemelidir.

Papatya çayı

Uykusuzluk ve anksiyete tedavisinde kullanılan papatya çayı, baş ağrıları konusunda da etkilidir. Rahatlatıcı etkisiyle, özellikle gerilim tipi baş ağrılarını hafifletebilir.

Güvenli mi: Papatya çayı genellikle güvenlidir. Ancak papatyaya alerjisi olan kişiler, bu çayı tüketmekten kaçınmalıdır. Ayrıca kan sulandırıcı kullananlar ve antirejeksiyon ilacı alanlar papatya çayı içmeden önce doktora danışmalıdır.

Önemli Not: Bitki çaylarının kişiden kişiye göre farklı etkileri vardır. Bu yüzden bitki çayını ilk defa kullanmadan önce, mutlaka doktorunuza danışın. Doktorun onaylamadığı hiçbir bitki çayı ve ürünü, bilinçsizce kullanmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top