Çay Nasıl Demlenir?

Çay Nasıl Demlenir?

Çayın demleme biçimi ülkelere göre değişir. Söz gelimi İngiltere’de çaya süt koyulması sık görülür. Ülkemiz, rengi ve kokusu ile dünyanın en iyi çay içilen yerlerinden biri olarak kabul edilir. Tavşan kanı olarak da adlandırılan demli çay rengine ulaşmak her ne kadar kolay gibi görünse de birkaç önemli ipucunu kaçırdığınızda sonuç beklediğimiz gibi olmayabiliyor.

Türk çayının iki farklı tarifi var.

Çay demlemenin iki farklı yöntemi vardır. Her ikisi de eşit derecede lezzetli sonuç verse de aralarında demleme süresi ve şekli açısından farklılık vardır.
En yaygın olan tarif, suyu kaynatıp çayın üzerine dökmek, çaydanlığın altını kısarak altta kaynayan suyun buharıyla üstteki çayın 10 – 15 dakika demlenmesini beklemektir.

İkinci tarifte ise çayın üzerine suyu soğuk olarak eklemek, çaydanlığın altını orta ateşte açarak suyun buharıyla ısınmasını sağlamaktır. Birinci yöntemden biraz daha uzun sürebilir.

İyi demlenmiş bir çayın demi, bardağın çeyreği kdar konduğunda orta kıvamda olmalıdır. İnce belli, küçük cam bardak kullanın, bu sayede çayınızı çabuk soğumadan içebilirsiniz. Bardağın camı ne kadar ince olursa aroması da o kadar korunur.

Çeşme suyu değil içme suyu kullanın ve çayı şekersiz içmeyi deneyin, bitkinin gerçek aromasını ancak sekersizken alabilirsiniz.

Püf noktalarından bir tanesi de seramik ya da porselen çaydanlıkta yaptığınızda çayın tadı daha da lezzetli olur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top