Çaydaki Kafein

Çaydaki Kafein

Çayda kafein var mı? ‘. Gerçek şu ki, çok fazla çay ve demleme olduğu için bu basit bir evet veya hayır cevabı değil! Ama korkma! Aranızdaki kafein bilincine sahip olanlar için bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik.

Çay Çeşitleri

Altı ana çay türü vardır (‘çay’ yalnızca Camellia Sinensis bitkisinin yaprakları ve tomurcukları kullanılarak üretilenleri ifade eder), bunların tümü doğal olarak oluşan kafein içerir. Bitki ve meyve ‘çayları’ (daha doğrusu ‘infüzyonlar’ olarak bilinir) Camellia Sinensis bitkisini içermez.

Sonuçta, çaydaki kafein miktarı suyun sıcaklığına, çayın türüne ve ne kadar süreyle demlendiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir, bu nedenle kafein alımınızı izliyorsanız, lezzetli kafeinsiz çaylarımızdan veya meyve & Bitkisel infüzyonlar harika bir seçenektir.

Siyah çay

Siyah çay, altı ana çay türünden biridir. Siyah çayın popüler çeşitleri arasında; İngiliz kahvaltısı çayı, Chai çayı, Earl Grey, Lapsang Souchong ve Darjeeling. Hepsi, doğal olarak kafein içeren Camellia Sinensis bitkisinden gelir (ancak tipik bir fincan, bir fincan kahveden çok daha az kafein içerir).

Yeşil çay

Yeşil çay, diğer çaylar gibi doğal olarak oluşan kafein içerir. Bununla birlikte, genellikle siyah çaydan daha düşük sıcaklıklarda daha kısa süre demlendiğinden, daha az kafein salınma eğilimi gösterir.

Keşfedilecek bir sürü heyecan verici Yeşil çay var ve siyah çayların yüksek kafein içeriğinden kaçınmak istiyorsanız bunlar harika bir seçim. Popüler Yeşil çay çeşitleri arasında; Yaseminli yeşil çay ve Sencha çayının yanı sıra ünlü eklektik aromalı Yeşil çay seçeneklerimiz!

Meyve ve Bitki Çayları

Bitki ve meyve “çayları” veya infüzyonları, Camellia Sinensis bitkisinden yaprak veya tomurcuk içermez, bu nedenle doğal olarak kafeinsizdir (ve lezzetlidir!). Keşfetmeniz için çok çeşitli infüzyonlarımız var. Favorilerimizden bazıları limon ve zencefil, rezene, papatya ve nane içerir!

Rooibos

Bitkisel ve meyve çayları gibi Rooibos (‘kırmızı çalı’ veya Afrika kırmızı çayı olarak da bilinir), teknik olarak bir infüzyondur. Güney Afrika Rooibos bitkisinin yapraklarından yapılan Rooibos çayı, doğal olarak tamamen kafeinsizdir.

Neden kafeinsiz bitki çaylarımıza veya kafeinsiz çaylarımıza göz atmıyorsunuz ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top