D Vitamini – Neden İhtiyacınız Var

D Vitamini – Neden İhtiyacınız Var ve Daha Fazlasını Nasıl Alabilirsiniz?

Dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın D vitamini eksikliği olduğunu biliyor muydunuz ? Bu, İngiltere nüfusunun yaklaşık beşte birine denk geliyor. Ana kaynaklardan biri güneş olduğu için genellikle “güneş ışığı vitamini” olarak anılır, çoğumuzun bu hayati vitaminden yoksun olması şaşırtıcı değildir.

Güneşli tarafı yukarı

Adına rağmen, D vitamini aslında vücudumuz tarafından güneşe maruz kaldığında veya belirli türdeki gıda veya takviyeler yoluyla üretilen bir hormondur. Birincil işlevi vücuttaki kalsiyum seviyelerini kontrol etmek ve fosforu emmektir.

Bu akıllı vitamin, kemiklerimizi ve dişlerimizi güçlü tutmaya yardımcı olur. Kalsiyum seviyemizi korumanın ve düzenlemenin yanı sıra, bağışıklık sistemimizi sağlıklı ve harekete hazır tutmada da önemli bir faktördür.

Hangisi Hangisi?

Bu vitamini (aslında bir hormondur!) daha da karmaşık hale getirmek için, iki farklı D vitamini formu vardır; D2 ve D3,

      D2 – yabani mantarlar gibi bitkiler tarafından yapılır
      D3 – güneş ışığına maruz kaldığında veya balık, yumurta, et ve süt türlerini yiyerek cildimiz yoluyla yapılır
NHS yönergelerine göre, çoğu insan için günde 10 mikrogram veya 4.000 IU yeterlidir, peki yeterince alıp almadığınızı nasıl anlarsınız?

 

 

 

 

 

Bu konuda kemik yapma

Bu nedenle, diyetinize biraz doğal güneş ışığı eklemenin daha fazla yolunu arıyorsanız, D’yi yükseltmenin bazı yolları burada. Kendi güneş ışığınızı yaratmanın ve vücudunuzu güçlendirmenin yolları.

İyi tarafından bak

Sebepsiz yere “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılmaz. Doğal D vitamininin en iyi ve en güçlü formlarından biri güneş ışığıdır. Cildiniz güneşe maruz kaldığında vücudunuz onu D vitamini yapmak için kullanır. Siz göremeseniz bile; o her zaman oradadır, bu yüzden öğle yemeği molasında yürüyüşe çıkın ya da bir fincan çay alın ve fırsat buldukça beş tane alın. Her küçük gerçekten yardımcı olur.

 

 

 

Kuşku uyandıran bir şey

Ton balığı, uskumru, sardalye ve istiridye gibi yağlı balıklar ve deniz ürünleri harika bir D vitamini kaynaklarıdır ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Öyleyse neden diyetinize biraz güneş ışığı eklemenin lezzetli bir yolu olarak bu lezzetli kurutulmuş somon nibbles denemiyorsunuz ?

Mantarlara Yer Açın

Chanterelle, istiridye, shiitake ve morel mantarlarının tümü, güneş ışığına maruz kaldıklarında doğal D vitamini içerir. Ve takviye edilmemiş bir doğal D vitamini dozu sağlayın. Bunun nedeni UV güneş ışığına maruz kalmaktır. Ve mantar oyununuzu geliştirmek istiyorsanız, mantarlarınızı veya pencere pervazını sapları güneşe bakacak şekilde patlatın ve D vitamini seviyelerini artırmak için bu ışınları emmelerine izin verin.

 

Güçlenmiş Hissedin

Günümüzde, portakal suyu ve inek sütünden bitki bazlı sütlere, yoğurtlara ve hatta tahıllara kadar birçok gıda D vitamini ile güçlendirilmiştir. Yeterince güneş ışığı alamamaktan mı endişeleniyorsun? Sabahınıza sütlü müstahkem mısır gevreği ile başlayın ya da kuvvetlendirilmiş bitki bazlı sütle doyurucu bir kase yulaf lapası yapın. 

Demlemek

NHS yönergelerine göre, vücudumuz Nisan ayının başından Eylül ayının sonuna kadar güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini oluşturmalıdır ; bundan sonra takviye yapmanız gerekebilir. 

İyi tarafından bakın ve dışarıda daha fazla zaman geçirerek, D vitamini açısından zengin yiyecekler yiyerek ve diyetinize bir takviye ekleyerek kendinize doğal bir destek verin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top