Demlikte Kalan Çayı Sakın Çöpe Atmayın!

Demlikte kalan çayı sakın çöpe atmayın! Sabah, öğlen ve akşam saat kaç olursa olsun sıklıkla tüketilen çay biz Türk halkının vazgeçilmezlerinden biridir. Çayı içtikten sonra demlikte kalan çaylar genelde çöpe atılır.  İşte burada neden çöpe atılmamasının gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağız. Aslında demlikte kalan çayın inanılmaz faydaları var.

GÜNEŞ YANIKLARINA İYİ GELİR

Demlikte kalan ya da bardağınızda kalan, kullanılmış, ıslak çay poşetlerini derinizde oluşan yanık bölgeye uyguladığınızda acınızı hafifletmeye yardımcı olur.
Ayrıca etinizi marine etmek için de değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı? 4 yemek kaşığı çayı, ılık suyla 5 dakika demleyin, demi süzdükten sonra çayı ½ bardak esmer şekerle karıştırın ve şeker çözülene kadar bir kenarda bekletin. Bu arada eti tercihinize göre soğan, sarımsak ve baharatlarla pişireceğiniz kaba yerleştirin. Üzerine hazırladığınız çay karışımını döktükten sonra bu şekilde önceden ısıttığınız fırına koyun. Kırmızı et, çay sayesinde lokum gibi yumuşak olacak.

AYAK KOKULARINI GİDERİR

Yoğun bir gün geçirip eve geldiğinizde ayaklarınızı yıkadığınızda yine de kokuyor mu? Ayaklarınızı iyice demlenmiş çayla karıştırdığınız ılık suda 20 dakika bekletin ve ayak kokusundan kurtulun.

DİŞ ETİ PROBLEMLERİNİ İYİLEŞTİREBİLİR

Diş eti kanaması probleminiz varsa, ya da diş çekimi yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde acı hissediyorsanız, soğuk su ile ıslattığınız çay poşetini acıyan bölgeye uygulayın. Hem kanamayı hem de ağrıyı durdurur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top