Kanserin Düşmanı Yeşil Çay

Kanserin Düşmanı Yeşil Çay

Kanserden koruyucu etkisi bilinen yeşil çay kalbe de yararlı. Araştırmalara göre, günde 4-5 kupa yeşil çay içmek, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor ve kolesterolün dengede olmasını sağlıyor.

Özellikle son yıllarda, kullanım oranında artış gözlenen yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Türk Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, yeşil çay içilen Uzakdoğu ülkelerinde yapılan araştırmalara dikkat çekti. Sezik, “Bu araştırmalardan, günde 4 -5 kupa yeşil çay içilmesi halinde kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı, total kolesterolün ise yeşil çay içmeyenlere göre % 11 civarında düştüğü şeklinde sonuçlar alınmıytır2 dedi. Yeşil çayın, antioksidan etkisinden dolayı, kolon, meme, küçük hücreli akciğer ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etki sağladığını hatırlatan Prof. Sezik, içeriğindeki teanin ve kafeinin ise düşünme gücünü artırıcı etki yaptığını aktardı. Ancak Prof. Sezik’e göre, yeşil çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Açıkta sergilenerek satılan yeşil çay, sağlık için zararlı farklı maddelerin tüketiciye bulaşmasına sebep olabiliyor. Bu konuda daha dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan ve internette çok fazla bilgi kirliliği olduğunu belirten Prof. Sezik internette yazılan her bilgiye itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

DOĞRU DEMLEMEK ÖNEMLİ

Yeşil çayın sağlıklı şekilde hazırlanması ile ilgili püf noktalarını da paylaşan Ekrem Sezik, “Ülkemizde çoğunlukla poşet yeşil çay kullanılıyor. Tüketici kaynar su ilâve ettiği çayı 5 dakika bekletip çıkarıyor ve içiyor. Yapılan bir araştırma sonucunda, antioksidan etkiye sahip madde olan kateşinlerin önemli bir kısmının demlemenin ilk 5 dakikasında suya geçtiği ve eğer ortamda limon varsa madde geçiş hızının arttığı tespit edilmiştir. Yani, kupaya küçük bir limon dilimi ve yeşil çay poşetini koyup üzerine sıcak su ilâve edip 5 dakika civarında beklettiğinizde yeterli miktarda antioksidan maddenin suya geçmesi sağlanmaktadır” dedi.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top