Çayı sevmeyenler bile tiryakisi olacak

Çayı sevmeyenler bile tiryakisi olacak!
Çayın daha önce duymadığınız 5 mucizevi faydası

Asıl vatanı Uzakdoğu olan ve 1950’lerden sonra Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan çay adeta milli içeceğimize dönüştü. Türkiye’de severek tüketilen çayın birbirinden önemli faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Ülkece günün her saatinde severek içtiğimiz çayın birçok sağlık faydası var. Siyah çayın sağlık üzerindeki etkisi nedir? İşte çay severlerin yüzünü güldürecek o haberimizin detayları…

Türkiye’de en çok tüketilen içecek olan siyah çay, kahvaltılarda, yemeklerden sonra pek çok kişinin favori içeceği. Türkiye’de günde 2.45 milyon bardak siyah çay tüketiliyor. Hatta tiryakileri bile var. Yüzlerce çeşidi bulunan çay arasında yer alan siyah çayın da tüketimi oldukça yaygındır. Doğru miktar tüketildiğinde siyah çayın faydası çok. Yeşil bitki halindeyken toplanan ve kurutularak tüketilen siyah çayın faydaları kişileri şaşırtmaktadır. İşte siyah çayın faydaları:

1. KALP SAĞLIĞINI ARTIRABİLİR

Siyah çaydaki flavonlar kalp sağlığını iyileştirebilir. Bilim adamları, günde üç veya daha fazla siyah çay içmenin koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini doğruladılar. Ayrıca siyah çay, miyokard enfarktüsü, iskemi ve kardiyovasküler ölüm riskinin azalmasıyla da ilişkilidir.

2. YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ DÜŞÜREBİLİR

Siyah çaydaki theaflavinler yumurtalık kanseri hücrelerinin çoğalmasını engelleyebilir. ABD, Roswell Park Kanser Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, günde iki fincandan fazla siyah çay içen hastalarda yumurtalık kanseri riskinde %30’luk bir düşüş gözlemlendi.

3. DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜREBİLİR

Bilim adamları, çay içmenin Tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Siyah çay, kateşinler ve theaflavinler içerir. İçecek, vücudun insüline daha duyarlı olmasına yardımcı olabilir ve ayrıca beta hücre işlev bozukluğunu (beta hücreleri kan şekeri seviyelerini düzenler) önler.

4. BAĞIŞIKLIĞI ARTIRABİLİR

Siyah çay, serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu serbest radikaller, DNA’yı mutasyona uğratma ve normal hücre fonksiyonunu engelleme eğilimindedir. Bu, iltihaplanmaya yol açabilir ve vücudu bir stres durumuna itebilir. Siyah çay oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur. Normal hücre ve vücut fonksiyonlarını geri kazanmaya yardımcı olur ve ayrıca bağışıklığı artırır.

5. KAN BASINCI DÜZEYLERİNİ DÜŞÜREBİLİR

Siyah çay tüketmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Hollanda, Almanya, İngiltere ve İtalya’dan bilim adamları, bir grup insana bir hafta boyunca siyah çay verildiği ve sistolik ve diyastolik basınç okumalarının kontrol edildiği bir deney yaptı. Bu deneyin sonunda, siyah çay tüketen katılımcıların, kontrol grubuna kıyasla daha düşük kan basıncı seviyelerine sahip oldukları bulundu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top