Limonlu Zencefil Çayı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Limonlu Zencefil Çayı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Limonlu zencefil çayı nedir, nasıl yapılır? Limonlu zencefil çayı ne işe yarar? İşte, uykuya dalmakta zorlananlar için limonlu zencefil çayı tarifi ve faydaları:

Uykuya dalma konusunda zorluk çekiyorsanız ve daha fazla dinlenmenin yollarını arıyorsanız, sizi böyle alalım. Limon-zencefil çayı, yatıştırıcı etkisiyle uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Sağlık sitesi Healthline’nin haberine göre, limonlu zencefil çayının, sağlık üzerinde başka faydaları da var.

Limonlu Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

  1. Kronik hazımsızlığınız varsa veya akşam yemeğinde ağır yemekler tükettiyseniz, bir fincan limon-zencefil çayı harika bir tonik olabilir. Zencefil, midenin boşalmasını hafifletme özelliğine sahiptir. Limon ise yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareket etmesine yardımcı olur.
  2. Limonlu zencefil çayı, mide bulantısını hafifletebilir. Bilim adamları, zencefilin mide bulantısını azaltmak için nasıl çalıştığını kesin olarak belirlememiş olsalar da, gingerolün bu etkiden sorumlu birincil bitki bileşiklerinden biri olduğunu kabul ediyorlar. 7 çalışmanın incelemesine göre 3’ü zencefilin mide bulantısında olumlu etkileri olduğunu, 2 çalışmanın çoğunlukla olumlu etkiler gösterdiğini, diğer iki çalışmanın ise zencefilin mide bulantısı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını buldu. Yani, zencefilin olumlu etkileri olduğu düşünülse de, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
  3. Limon zencefil çayından çıkan buhar, burun tıkanıklıklarını azaltabilir. Ayrıca sıcak bir şeyler içmek, boğaz ağrısını da yatıştırır.
  4. Kabızlık, susuzluktan kaynaklanıyorsa, akşamları bir fincan limon zencefil çayı içmek, rahatlamanıza yardımcı olabilir. Kronik kabızlığınız varsa, gün içinde yeteri miktarda sıvı aldığınızdan emin olun ve mutlaka bir uzmandan yardım isteyin.
  5. Zencefilde bulunan bileşikler, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu sayede enflamasyonlarda savaşmaya yardımcı olabilir.
  6. Limonlu zencefil çayı, vücudunuzun nemlenmesine yardımcı olur.
  7. Limonlu zencefil çayı, rahatlamanıza ve gevşemeye yardımcı olabilir. Bu sayede sessizlik içinde meditasyon yapabilir, stresten arınabilirsiniz.

Limonlu Zencefil Çayının Potansiyel Yan Etkileri

  1. Karbonhidrat

Limonlu zencefil çayını şeker, bal gibi besinlerle tatlandırmak, şeker hastası olmanıza, kan şekerinin düşmesine neden olabilir.

  1. Uyku bozukluğu

Yatmadan önce sıvı tüketmek, gece sık sık idrara çıkmanıza ve uykunuzun bölünmesine neden olabilir.

  1. Kan incelticiler

Kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, zencefilin kanı doğal olarak sulandıran bir bileşiği olduğunu unutmayın. Kan sulandırıcı kullananlar ve kanama bozukluğu olan kişiler, zencefil tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top