Çayın Tarihi

Çayın zengin ve harika bir tarihi var ve onu keşfetmeniz şart!

Çayın tarihi destansı bir destan, zamanda bir yolculuk ve kıtalar arası bir maceradır. Uluslar kendilerini çay ticaretiyle, kültürel olarak da çay törenleriyle tanımlamışlardır. Evet, çay o kadar güçlüdür. Uzun ömürlülüğü neredeyse tüm diğer gelenek ve göreneklere rakip olur; sadece İngiltere’de ve Britanya Adaları’nda değil, tüm dünyada – Doğu’da, Hindistan’da, Afrika’da insanların kalplerindeki yeri derindir. Dünya için önemi göz ardı edilemez.

Rahatlatıcı sabah kupamızın bu kadar zengin ve uluslararası bir tarihe sahip olduğunu düşünmek büyüleyici. MÖ 2737 gibi uzun bir süre önce Antik Çin’de içildi ve Buckingham Sarayı’ndan Hindistan sokaklarına ve mutfak masanıza kadar her yerde hanelerin temel bir üyesi olan bir ana kaya olmaya devam ediyor.

Çin Çay Tarlaları

Çin’deki Kökenler

5000 yılı aşan bir geçmişe sahip olan çayın kökeni ile ilgili pek çok mit ve efsanenin hikaye anlatımına dönüşmesi kaçınılmazdı. En eski efsane bize, imparator, bilgin, bitki uzmanı Shen Nung’un, bir gün sarkan bir ağaçtan yapraklar gevşeyip kaynayan su kazanına düştüğünde bu yeni içeceği tanıdığını söyler. Bu harika şans sayesinde çay, Çinliler arasında hem sindirime yardımcı olarak popüler hale geldi hem de daha sonra Han Hanedanlığı döneminde (MS 206-220) resmi bir tören haline geldi.

Çayın popülaritesi arttıkça, elbette, üretim yöntemleri ve çaydanlıklardan cilalı tepsilere ve porselen fincanlara kadar çay servis “ekipmanları” da arttı. Üçüncü yüzyılın sonunda, çay Çin’in ulusal içeceği haline geldi ve ilk binyılda Çin Çay evi, Çin sosyal yaşamının odak noktası haline geldi – ailelerin ve arkadaşların iş sohbet etmek, kart oynamak, mahjong veya satranç oynamak için bir araya geldikleri ve hokkabazlar, şairler ve aktörler tarafından eğlendirilecek.

İmparator Shen Nung

Çay ve Zen

Üçüncü yüzyılın bir noktasında Budist rahipler Çin’de Çay’ı keşfettiler ve onu Japonya ve Tibet’e getirdiler. 1100’lerde meditasyona yardımcı olmak için üç resmi zen Budist çay seremonisi yaratılmıştı.

Budist rahipler Çin'de Çay keşfetti

Avrupa’da Çay Ticareti – Hollanda Doğu Hindistan Şirketi

Avrupa’da çayın başlangıcı yavaş başladı. Marco Polo, 1271’de Çin kıyılarına ulaştı – ancak çaydan hiç bahsedilmedi. Araplar, Çin ve Batı arasındaki ticarete hakimdi ve Hollandalılar ilk ticaret limanlarını Java adasında kurup 1606’da deniz yoluyla ilk çay kargolarını Amsterdam’a gönderene kadar bu tekele meydan okunmadı. Bunun içindi. çayın İngiltere’den önce Kuzey Amerika’ya gelmesinin nedeni.

Çay, yüksek vergileri ve okyanuslar arası uzun yolculukları ile pahalı bir zevk olarak üst sınıflar arasında hızla favori haline geldi – özellikle de Bragançalı Catharine’in ona aşık olduğu Portekiz’de. Neşeli Hükümdar II. Charles ile olan evliliği sayesinde çay sonunda İngiltere’nin misafir odalarına ve sarayına ulaştı.

Bragançalı Catherine

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top