Saman Nezlesi Tedavisi İçin Doğal Ev Çözümleri

Saman nezlesi için doğal ev ilaçları, bu mevsimsel semptomları uzak tutmaya yardımcı olur.

Saman nezlesine ne sebep olur?

Kırmızı, kaşıntılı gözler ve boğaz ağrısından baş ağrılarına, sürekli hapşırma, öksürme ve burun akıntısı veya tıkanıklığına kadar değişen semptomlarla, saman nezlesi ciddi derecede zayıflatıcı ve tahriş edici olabilir.

Sinir bozucu bir şekilde, sorun, bağışıklık sistemimiz yanlışlıkla poleni potansiyel olarak zararlı bir şey olarak algıladığında ve polenin üzerimizdeki etkisini sınırlamaya çalışmak için çok fazla histamin salgılayarak tepki verdiğinde ortaya çıkar.
Bu histamin, ani semptomların çoğuna neden olur ve anti-histamin tabletlerinin bu yanıtı önlemeye neden yardımcı olduğunu açıklar.

Ancak bu can sıkıcı semptomları uzak tutmaya yardımcı olacak başka şeyler de dikkate alınmaya değer olabilir?

Çay ile dikkatli yürüyüş

Doğanın En İyi İpuçları

Doğa bize saman nezlesine yardımcı olabilecek birçok farklı türde doğal ilaç sağlar – şifalı otlar ve baharatlardan meyve, sebze ve diyetimize dahil edebileceğimiz diğer gıdalarda bulunan sayısız faydalı bitki bileşikleri, vitaminler ve diğer besinlere kadar.

Semptomları Yatıştıran En İyi Otlar ve Baharatlar

Uzman Herbalistimiz, “Isırgan otu muhtemelen saman nezlesi için en erişilebilir ve yaygın olarak kullanılan bitkisel ilaçtır” diyor, “çünkü hem çay hem de bitkisel tentür olarak alınabilir ve hatta ıspanak gibi bir sebze olarak pişirilebilir.”
Tıbbi bitki uzmanları, ısırgan otunu genellikle birçok alerji ve cilt rahatsızlığı için yararlı bulurlar ve A ve C Vitaminleri ile Demir ve Silika gibi mineraller açısından zengin olduğundan, bu aynı zamanda, özellikle insanlar bitkin durumdaysa, genel olarak vücudu güçlendirmek için yararlı kılar.

Elderflower, hakkında okuyabileceğiniz başka bir bitkidir ve Birleşik Krallık’ta çok yaygındır ve geleneksel olarak bitkisel ilaçlarda aşırı mukusa (hem burun akıntısı hem de ağlayan gözlere) yardımcı olmak ve lezzetli likör yapmak için kullanılır.
Yaygın ot Muzunun yaprakları da, adından da anlaşılacağı gibi, ağlayan, tahriş olmuş gözler için yararlı olarak kabul edilen güzel çiçekli Eyebright ile birlikte faydalı olarak kabul edilir.

Uzun bir kullanım geçmişine sahip olan Ekinezya, infüzyon halinde içilmesi güzel olan Limon otu ve ayrıca diyetinize kolayca eklenebilen Sarımsak gibi bağışıklık sistemini desteklemede yardımcı olabilecek diğer bitkisel ilaçlar da sayılabilir. (ideal olarak çiğ olarak alınır, bu nedenle tost üzerine doğranmış veya salatalara veya pişirmenin sonunda, belki de keskinliğini gidermek için tatlı tadı olan fesleğen veya maydanoz ile birlikte!)

Taze zencefil kökü, smoothielerinize ve patates kızartmalarınıza daha özgürce eklemeyi düşünmek isteyebileceğiniz harika bir baharattır.
Önemli bir şifalı bitki olarak kabul edilen zencefildeki aromatik yağlar hem iltihap önleyicidir hem de daha yumuşak bir sindirimi teşvik etmede yardımcıdır; zerdeçal, daha fazlasını tanıtabileceğiniz benzer faydaları olan başka bir harika baharattır ve yulaf lapası ve smoothie’lerde ve ayrıca körilerde harikadır. Uzman, profesyonel tavsiye için

Dikkatli yürüyüşü deneyin

Eklenen C Vitamini ile Diyetinizi Güçlendirin

Diyetinize daha fazla C Vitamini eklemenin büyük dozlarda saman nezlesi semptomlarını azalttığı görülmüştür ve havaların ısınmasıyla birlikte çilek, portakal ve taze domates ve kırmızı biber gibi yaz favorilerinizin hepsinin harika doğal C Vitamini kaynakları olduğunu bilmek güzel.

Dikkatli yürüyüşün gücü

Stres ve Saman Nezlesi

Saman nezlesi yeterince rahatsız edici değilmiş gibi, stresli olduğumuzda kortizol seviyelerimiz yükselir ve bu da bağışıklığımızı olumsuz yönde etkiler!

Papatya gibi sakinleştirici bitkilerin yardımcı olabileceği yer burasıdır. Uzman bitki uzmanımızın dediği gibi, ‘Çoğu zaman yatmadan önce içilecek bir şey olarak düşünülse de, papatya aslında bir yatıştırıcı değildir, ancak bitkinin nazik acı etkisi ve aynı zamanda yatıştırıcı özelliği sayesinde vücudun rahatlamasına ve doğal olarak en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.
Anti-inflamatuar özelliklere sahip uçucu yağlar. Sonuç olarak, gün boyunca sarhoş olursa, bu gerçekten vücudun ve zihnin sakin kalmasına ve çok reaktif ve kolay sinirlenmemesine yardımcı olabilir’.

Dikkatli yürüyüşü deneyin

Sezona Biraz Tatlılık Katın

Saman nezlesine yardımcı olmak ve semptomlarınızı yatıştırmak için yıllar içinde en popüler ev ilaçlarından biri baldır.
Ancak, etkili olması için yerel arılarınızdan olması en iyisidir, çünkü bunun vücudunuzu yerel polenin etkilerine karşı hassasiyetini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülür.

Bal ile aranız iyi olduğu sürece, kesinlikle denemek için doğal olarak lezzetli bir çare ve umarız, sizin için tekrar yaza tatlılığı geri getirmenize yardımcı olacaktır!

Dikkatli yürüyüşün gücü

Lütfen aklınızda bulundurun. Bu makale yalnızca genel ilgi içindir ve herhangi bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Herhangi bir çare denemeden önce tavsiye için sağlık uzmanınıza danışmanızı öneririz .

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Scroll to Top